Sistem dveh enačb z dvema neznankama
Primer uporabe programa SIMUL.
V devetem razredu in v prvem letniku matematike izpeljemo reševanje sistema dveh enačb z dvema neznankama na tri načine: z načinom nasprotnih koeficientov, zamenjalnim načinom in grafičnim načinom. S slednjima se učenci srečajo že v osnovni šoli,s prvim načinom se podrobneje seznanimo v prvem letniku. S pomočjo programa hitro preverimo metodo nasprotnih koeficientov na več različnih primerih, kjer dijaki hitreje preverjajo rešitve sistema in ugotavljajo možne rešitve.
Cilji
Cilji vezani na učno temo:
- prepoznati nasprotne koeficiente za rešitev sistema enačb,
- analizirati rešitve enačb,
- kritično razmišlja o potrebnih in zadostnih pogojih,
- uporablja informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, sposoben je kritičnega odnosa do informacij na spletu in drugje,
- računsko spretnost, občutek za števila, oceno in presojo dobljenih rezultatov (interpretacija rezultatov),
- zmožnosti posploševanja.
Cilji vezani na uporabo metode:
- uvodna motivacija,
- utrjevanje znanja,
- razumevanje pojmov.
Opis izvedbe
Dijaki vsak zase ali v parih raziskujejo v motivacijskem delu učne ure rešitve enačb in poskušajo razrešiti način nasprotnih koeficientov z raziskovanjem različnih primerov. Učitelj prevzame vlogo slušatelja. Če kdo od dijakov razišče način, ga razloži ostalim sošolcem, sicer učitelj pokaže na enem primeru način nasprotnih koeficientov in v učni uri utrjevanja znanja ga dijaki ponovijo in utrdijo s pomočjo programa.
Povezava na: Opis programa SIMUL