Slikar pri LVZ
Priprava na pouk likovne vzgoje – svetlitev in temnitev barve.
LIKOVNA VZGOJA 4. razred
LIKOVNO PODROČJE: računalniška grafika;
LIKOVNI PROBLEM: svetlitev in temnitev izbrane barve;
LIKOVNA NALOGA: zapolniti ploskve z različno svetlo, temno izbrano barvo;
LIKOVNA TEHNIKA: računalniška grafika – slikanje;
LIKOVNI MOTIV: tiho žitje – sadje, listi
CILJI REŠEVANJA LIKOVNIH PROBLEMOV:
Učenec:
- utrdi pojem svetla in pojem temna barva,
- razvrsti barve po svetlosti,
- poišče primere svetlih in temnih barv v okolju in naravi,
- pojasni uporabnost svetlih in temnih barv,
- z računalniško grafiko oblikuje kompozicijo s poudarkom na smiselnem razporejanju svetlih in temnih barvnih ploskev po formatu,
- razvija občutljivost za določanje svetlosti posamezne barve,
- se navaja na smiselno, uravnoteženo razporejanje svetlih in temnih barv po formatu,
- razloči pojme svetla / temna barva, svetlejša / temnejša barva, najsvetlejša / najtemnejša barva,
MEDPREDMETNE POVEZAVE: SLOVENŠČINA, NARAVOSLOVJE IN TEHNIKA,
UČNE OBLIKE: frontalna, individualno delo učencev,
UČNE METODE: razlaga, pogovor, demonstracija, IKT,
Materiali in orodja: tiskalnik in barva za tiskalnik, računalniško orodje,
Učna sredstva in pripomočki:
- učbenik (Likovne igrarije, 2.razred, T. Tacol),
- računalniški program Slikar, tiskalnik, računalnik, enota za shranjevanje – ključ, CD,
POTEK UČNE URE
UVODNI DEL:
Iskanje parov istih barv – učenci morajo poiskati barvo v svetli in isto barvo v temni varianti.
Razvrščanje barv od najtemnejše do najsvetlejše. Določanje najsvetlejše in najtemnejše variante ene in iste barve.
Razgovor – kje bi to videli, našli, v naravi.
Ogled primerov iz narave in okolja – posnetke pripravim v ppt obliki s slikovnim gradivom – fotografije.
OSREDNJI DEL:
OBLIKOVANJE LIKOVNEGA PROBLEMA IN LIKOVNE NALOGE:
Zastavim problemsko vprašanje: Ali bi lahko slikovno ustvarjali in pri tem uporabili eno samo bravo iz barvne palete?
Likovna tehnika:
Učencem povem, da bomo izbrali eno barvo in z njo poslikali celoten motiv.
Barvo bomo spreminjali s svetlenjem in temnenjem.
POSTOPEK IZDELAVE LIKOVNEGA IZDELKA:
Vadnica
Učenci odprejo program Slikar. Okno povečajo čez cel ekran.
Na ploskev narišejo nekaj nevtralnih oblik – krogov ali trikotnikov ali štirikotnikov.
Izberejo si eno barvo. Spremenijo ukaz rabe svinčnika v rabo lončka – barvanje.
Eno od sklenjenih ploskev napolnijo, pobarvajo z izbran barvo.
V meniju Barva, Barvna paleta preidejo v ponujeno barvno paleto.
Z drsnikom spremenijo barvi svetlost, temnost in izbiro potrdijo s klikom na V REDU.
Z novim barvnim tonom pobarvajo drugo sklenjeno obliko.
S takimi postopki nadaljujejo in pobarvajo posamezne sklenjene like na likovni ploskvi.
Napoved likovne naloge, motiva
Napovem, da bomo ustvarili likovni motiv, v katerem bomo upodobili liste dreves ali sadje in pri tem ustvarjanju uporabili eno samo barvo, ki jo bomo svetlili in temnili.
Uporabili bomo znanje, ki smo ga dobili med izvajanjem vadnice.
Po celotni likovni ploskvi bomo s črtno risbo upodobili izbrani motiv – list, sadje.
Potem bomo posamezne elemente napolnili z barvnimi toni ene in iste barve.
Kriteriji za vrednotenje
Poraba celotne likovne ploskve in prekrivanje le te z izbranimi elementi – listi, sadje.
Svetlitev in temnitev ene in iste barve iz barvne palete.
Ustvarjanje čim večjega števila barvnih tonov.
Enakomerno razporejanje temnih in svetlih ploskve po ploskvi.
Izvedba likovne naloge
Vsak učenec individualno ustvarja pri svoje računalniku.
Učencem individualno svetujem, jih spodbujam k izvirnosti rešitve naloge.
ZAKLJUČNI DEL:
ANALIZA IN VREDNOTENJE LIKOVNIH DEL:
Razstava vseh izdelkov
Vse izdelke shranimo na namizju. Prenesem jih na ključek in jih natisnem.
Izdelke razstavimo in se pripravimo na vrednotenje po oblikovanih kriterijih.
Vrednotenje ob kriterijih
Vodim analizo po kriterijih, ki smo si jih zastavili na začetku ure.
Pospravljanje
Zapremo računalniški program in pospravimo delovno mesto – tipkovnico, miško, stol.
Učence spodbujam, da skrbno pospravijo za sabo.
Povezava na: Opis programa Slikar
Literatura:
Karlavaris, B., Berce-Golob,H.(1999). Priročnik za učitelje. Likovna vzgoja.
Petru,E. (2009). Likovno izražanje predšolskega otroka. Študijsko gradivo za študente Visokošolskega strokovnega študijskega programa Predšolska vzgoja. Elektronski vir.
Tacol, T. (1999). Didaktični pristop k načrtovanju likovnih nalog. Ljubljana: Debora.
Tacol, T. (2003). Likovno izražanje. Ljubljana: Debora.
Učni načrt za predmet : Likovna vzgoja. ZRSŠ, 2004.