Povezani v digitalni svet – dejavnosti v okviru projekta MARiNKA
Na OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled smo v 7. razredih v okviru projekta MARiNKA izvedli učni scenarij na temo omrežij in interneta. Učenci so skozi tri šolske ure raziskovali, kako deluje internet, kako so naprave povezane ter kako pomembna je varna in odgovorna raba spleta.
V prvi učni uri smo se pogovarjali o osnovah delovanja omrežij. Učenci so razmišljali, kje vse uporabljajo internet, spoznali vrste omrežij in povezav ter si z ogledom videoposnetka lažje predstavljali prenos podatkov.
Drugo uro smo namenili razpravi o vplivu interneta na naše življenje. Učenci so v skupinah razmišljali o prednostih in slabostih digitalne povezanosti ter o varni rabi spleta. Svoje ideje so predstavili na plakatih z nasveti za varno uporabo interneta.
V tretji uri so učenci plakate predstavili, skupaj smo ponovili ključne vsebine o kibernetski varnosti in si ogledali še videoposnetek o pasteh na internetu.
Učenci so pokazali dobro razumevanje snovi, predvsem pri prepoznavanju nevarnosti na spletu in pomenu zaščite osebnih podatkov. Dejavnosti so bile zasnovane tako, da so učenci aktivno sodelovali, izmenjevali mnenja in povezovali znanje z vsakdanjim življenjem.
Kaj so učenci pridobili?
- razumevanje osnov delovanja omrežij in interneta,
- zavedanje o vplivu digitalnih tehnologij na življenje,
- znanje o varni rabi interneta,
- izkušnjo sodelovalnega in ustvarjalnega dela.
Takšne vsebine pomembno prispevajo k razvoju digitalno pismenih in odgovornih uporabnikov tehnologije.